آیا رمز عبور شما از امنیت لازم برخوردار است؟

وارد کردن همیشگی اسم کاربر و رمز عبور، روندی ناخوشایند و کسل کننده است. چه بخواهید ایمیل خود را چک کنید و یا بخواهید از وضعیت حساب بانکی خود مطلع شوید.

کلمات عبور بخش مهمی از امنیت الکترونیکی هستند و یک رمز عبور نامناسب می تواند منجر به سوء استفاده از کل شبکه یک سازمان یا ارگان شود. به همین دلیل، تمام کارکنان یک سازمان یا شرکت موظف به انتخاب رمز عبور مناسب و حفاظت از آن هستند.

اغلب کاربران کامپیوتر، به طور معمول از رمزهای عبور ساده و آسان استفاده می کنند. اما دقت داشته باشید که این سهل انگاری در انتخاب رمز عبور، عواقب خطرناکی به دنبال خواهد داشت. رمزهای عبور آسان و معمولی در ظرف چند ثانیه لو خواهند رفت و اطلاعات شخصی مانند شماره حساب بانکی و شماره کارت اعتباری شما به راحتی در معرض دید هکرها قرار خواهند گرفت. و این امر پیامدهای خطرناکی به دنبال خواهد داشت، مثلا هر هکری می تواند حساب بانکی شما را تخلیه یا با شماره کارت اعتباری شما اقدام به خرید کند.

در زیر نکاتی برای بالا بردن امنیت رمز عبور آورده شده اند:

 • به هیچ وجه از اسامی استفاده نکنید. فرقی نمی کند که نام خانوادگی تان باشد، یا باشگاه ورزشی مورد علاقه تان. بسیاری از برنامه های هکر، رمزهای عبور را با کمک فرهنگ لغتهای آمده هک می کنند. فقط چند ساعت طول خواهد کشید که با کمک لغات یک فرهنگ لغت، دستیابی به رمز عبور امکان پذیر شود.
 • برای رمز عبور خود حداقل از ۸ حرف استفاده کنید. برای رمز عبوری که از ۴ حرف تشکیل شده است، حدود ۴۵۰۰۰ حالت وجود دارد. اما برای رمز عبوری که از ۸ حرف و علامتهای ویژه تشکیل شده است، یک میلیارد حالت مختلف وجود دارد.
 • برای رمز عبور، از حروفی که در کنارهم قرار گرفته اند استفاده نکنید. رمزهای عبوری مانند “qwert ” یا “zxcvb ” کار هکرها را برای دستیابی به رمز عبور بسیار آسان می کند، این مطلب در ترکیب اعداد نیز به همین صورت است؛ مثل “۱۲۳۴۵۶۷۸” در کنار هم قرار گرفتن حروف و یا اعداد، دستیابی هکرها به رمز عبور شما را بسیار راحت می کند.
 • برای رمز عبور خود، ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک یا اعداد و علامتهای ویژه را انتخاب کنید. استفاده از علامتهای ویژه به تنهایی کافی نیست. ۵ درصد از کاربرها بر این امر اتفاق نظر دارند که رمز عبوری مثل Akbar! را به کار برند.
 • رمز عبور خود را تا حد امکان جایی ننویسید. حتی اگر کاغذی که رمز عبور خود را بر روی آن نوشته اید، در جای امنی مانند کیف تان باشد، از این کار اجتناب کنید. به عنوان مثال کاغذی که رمز عبور خود را بر روی آن نوشته اید، به هیچ عنوان زیر صفحه کلید قرار ندهید ویا به مانیتور خود نچسبانید.
 • رمز عبور خود را همواره تغییر دهید. هرچه مدت زمان استفاده از رمز عبورتان بیشتر باشد، خطر هک شدن شما بیشتر خواهد بود. اداره فناوری اطلاعات آلمان توصیه می کند که هر سه ماه یکبار رمز عبور خود را تغییر دهید.
 • رمز عبور خود را در کامپیوتر ذخیره نکنید. کامپیوتر قادر است رمز عبور شما را ذخیره کند تا شما مجبور نباشید هر بار آن را وارد کنید. با این حال، کسی که برای هر بار ورود، احتیاج به وارد کردن رمز عبور نداشته باشد، خیلی سریع آن را فراموش می کند. از طرف دیگر رمزعبور شما در کوکی های مرورگرتان ذخیره شده و استخراج آن برای یک هکر کار بسیار ساده ای می باشد.
 • رمز عبور خود را به شخص دیگری ندهید. اگر از شما با تلفن یا ایمیل، رمز عبورتان را خواستند، آن را بازگو نکنید. هکرها معمولاً خود را به عنوان همکاران شرکتهای بزرگ معرفی می کنند. این اشخاص که خود را سرویس کار کامپیوتر معرفی می کنند، معمولاً با تماس تلفنی یا ایمیل، رمز عبور شما را برای حل مشکل کامپیوترتان طلب می کنند. ولی هیچ شرکت معتبر و صاحب نامی از شما رمز عبورتان را نمی خواهد.

روش هایی برای ایجاد رمز عبور حرفه ای

 1. برای ایجاد رمز عبور، از حروف بزرگ و کوچک و به صورت یک در میان استفاده کنید. مانند cOmPuTeR
 2. حروف اول کلمات یک جمله را به عنوان رمز عبور خود انتخاب کنید. مثلاً با در نظر گرفتن جمله If sentence is longer, password would be safer رمز عبور Isilpwbs را می توان تولید نمود.
 3. عدد یا تاریخی را در نظر گرفته و آن را با پایین نگه داشتن دکمه Shift تایپ کنید. مثلاً تاریخ ۱۳۸۹/۱۱/۱۲ با دکمه Shift به کلمه !#*(!!!@ تبدیل می شود.
 4. لغتی را در نظر گرفته و برروی صفحه کلید بجای حروف کلمه مورد نظر، حروف سمت راست آن را تایپ کنید. به عنوان نمونه با در نظر گرفتن کلمه Password رمزعبور {sddeptf را ایجاد کنید.
 5. لغت یا ترکیبی را برای خود در نظر بگیرید مانند ۲۴ october و بعد آن را بهم بریزید. به این صورت که حروف اول آن را با حرف آخر، حرف دوم را با حرف ماقبل آخر و به همین ترتیب بقیه را بنویسید rebotco ۴۲ .
 6. لغات یک جمله را به اختصار بنویسید. این اختصارات را خود شما تعیین می کنید و از قاعده خاصی پیروی نمی کنند. مثلاً عبارت White meat with cabbage تبدیل می شود به “whtmtwtcabge”
 7. در رمز عبور از علائم ویژه استفاده کنید. مثال: “c/Om%u §E~r

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *